• Tradycja
  • Doświadczenie
  • Rzetelność

INFORMACJA - 03/01/25

Czujniki dymu i czadu obowiązkowe  od dnia  03.01.2025 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło ważne zmiany w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków. Nowe regulacje zakładają przede wszystkim obowiązkowe wyposażenie budynków w czujki dymu i tlenku węgla.

 

Rozporządzenie, które zostało już podpisane przez ministra Tomasza Siemoniaka to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców poprzez obowiązkowe wyposażenie budynków w czujki dymu i tlenku węgla. Przepisy mają na celu poprawę ochrony życia i zdrowia oraz minimalizację ryzyka związanego z pożarami oraz zatruciami czadem.

Rozporządzenie weszło w życie 23 grudnia. Nakłada ono obowiązek instalacji autonomicznych czujek dymu oraz tlenku węgla w nowo budowanych budynkach mieszkalnych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do świadczenia usług hotelarskich. W następnych latach przepisy będą rozszerzane na starsze obiekty, w tym mieszkania i domy jednorodzinne.

Harmonogram wprowadzania obowiązków:

  • Od 23 grudnia 2024 – obowiązek montażu czujek w nowo budowanych budynkach mieszkalnych i lokalach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy.
  • Od 1 stycznia 2026 – czujki muszą być instalowane w budynkach handlowych, magazynowych i produkcyjnych, które powstały na podstawie starszych przepisów budowlanych.
  • Od 30 czerwca 2026 – obowiązek obejmie lokale mieszkalne przeznaczone do świadczenia usług hotelarskich, takich jak pensjonaty czy pokoje na wynajem.
  • Od 1 stycznia 2030 – wszystkie mieszkania i domy jednorodzinne będą musiały być wyposażone w czujki dymu oraz tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliw stałych, ciekłych lub gazowych.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak podkreślił, że istotną rolę w realizacji nowych przepisów odegra edukacja społeczna. Zdaniem ministra czujki dymu i tlenku węgla powinny być tak samo powszechne w domach, jak lodówki czy telewizory.

– To inwestycja w bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i sąsiadów – podkreślił.

Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2024 roku doszło do ponad 27 tys. pożarów w budynkach mieszkalnych. W wyniku tych zdarzeń życie straciło 269 osób, a ponad 1,9 tys. zostało rannych. Odnotowano również 12,3 tys. pożarów sadzy, które przyczyniły się do pięciu zgonów i 116 przypadków obrażeń.

Rozporządzenie wprowadza również obowiązek oznakowania miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną i dachem w dużych obiektach handlowych.